State Wrestling Tournament Individual Results Day 2 04 Mar 12

Class AA

New Prague
113 Griffin Parriott Runner-Up
*Semifinal – W 3-2 vs. Jerred Oftedahl, Benilde St. Margaret’s
*Championship – L 3-1 vs. Kyle Gliva, Simley

Scott West
106 David Flynn
*Consolation Quarterfinal – L 12-4 vs. Trevor Schultz, Fairmont/Martin County West
113 Zach Siegle 4th Place
*Consolation Quarterfinal – W fall 2:04 vs. Logan Stiller, Monticello
*Consolation Semifinal – W 9-0 vs. Jarred Oftedahl, Benilde St. Margaret’s
*Third Place – L 6-2 vs. Tristen Manderfeld, Foley
120 Luke Betchwars Runner-Up
*Semifinal – W 4-2 vs. Brett Stolarzyk, Stewartville
*Championship – L 10-6 vs. Ty Griffin, Rockford
138 Andrew Fogarty 3rd Place
*Consolation Quarterfinal – W 5-0 vs. Drey Loge, Pequot Lakes/Pine River-Backus
*Consolation Semifinal – W 1-0 vs. Quade Zupko, Chisago Lakes Area
*Third Place – W 8-3 vs. Mack Short, Simley
145 Gabe Fogarty 3rd Place
*Semifinal – L 4-2 vs. Jake Short, Simley
*Consolation Semifinal – W fall :22 vs. Colton Vekved, Becker
*Third Place – W 9-0 vs. Dustin Ellsworth, St. Paul Harding
152 Charlie Pesch 5th Place
*Consolation Quarterfinal – W 4-1 vs. Darian Rubner, Pequot Lakes/Pine River-Backus
*Consolation Semifinal – L 4-2 vs. Pat Hopkins, Grand Rapids
*Fifth Place – W 6-2 vs. Nathaniel Holecek, Thief River Falls
170 Nick Dvorak 4th Place
*Consolation Quarterfinal – W 3-1 vs. Teddy Erickson, Annandale/Maple Lake
*Consolation Semifinal – W 7-4 vs. Forrest Drury, Park Rapids Area
*Third Place – L 6-0 vs. Garret Miller, Plainview/Elgin-Millville
HWT Michael Kroells Champion
*Semifinal – W 8-0 vs. Matt Kadrlik, Simley
*Championship – W 8-3 vs. Austin Georgen, Caledonia/Houston/Spring Grove

Montgomery-Londale/LeCenter
132 Mason Brownlee 5th Place
*Consolation Quarterfinal – W 6-2 vs. Austin Kluis, Fulda/Murray County Central
*Consolation Semifinal – L 5-4 vs. Milaca/Faith Christian
*Fifth Place – W 5-1 OT vs. Tyler Jobe, Grand Rapids
160 Gus Phillips
*Consolation Quarterfinal – L 10-2 vs. Brady Ayers, WEM/JWP

 

Class A

LeSueur-Henderson
152 Chris Pfarr 6th Place
*Consolation Quarterfinal – W 2-1 vs. Devin Wicks, Walker-Hackensack-Akeley/Nevis
*Consolation Semifinal – L 4-2 vs. Luke Norland, Jackson County Central
*Fifth Place – L 13-0 vs. Jordan Chouanard, Aitkin
182 Brett Pfarr Champion
*Semifinal – W 14-6 vs. James Nelson, ACGC
*Championship – W 7-2 vs. Nate Meixell, LCWM
220 Austin Pagel 4th Place
*Consolation Quarterfinal – W 3-2 vs. Josh Johnson, Blue Earth Area
*Consolation Semifinal – W 5-2 vs. Alex Thurber, Kimball Area
*Third Place – L 3-1 vs. Rick Brandt, Frazee
HWT Aaron Bruihler 6th Place
*Consolation Quarterfinal – W 17-4 vs. Jarrod Grunklee, Blooming Prairie
*Consolation Semifinal – L fall 1:16 vs. Colin Turchin, Bertha-Hewitt/Verndale
*Fifth Place – L 7-2 vs. Lance Briard, River Valley

 

Class AAA

Prior Lake
113 Tanner Johnshoy Runner-Up
*Semifinal – W 10-4 vs. Grant Dullinger, St. Cloud Apollo
*Championship – L 5-0 vs. Tommy Thorn, St. Michael-Albertville
170 Alex Hart
*Consolation Quarterfinal – L 3-2 vs. Jordan Zeman, Owatonna

Shakopee
HWT Corey Anderson 4th Place
*Semifinal – L 5-4 Bryce DeBoer, Albert Lea Area
*Consolation Semifinal – W 1-0 vs. Colin Fisher, Eagan
*Third Place – L 8-4 vs. Jerrad Nieland, St. Cloud Tech

Chaska
145 Ethan Loosbrock 6th Place
*Semifinal – L 9-4 vs. Branden Madsen, Stillwater Area
*Consolation Semifinal – L 5-2 vs. Zack Gawboy, Maple Grove
*Fifth Place – L 6-2 vs. Sam Stewart, Andover

Chanhassen
138 Brendan Olevson
*Consolation Quarterfinal – L 4-2 vs. Dillon Kifer, Little Falls

Lakeville North
160 Anton Kalista 6th Place
*Semifinal – L 6-0 vs. Mitch Rechtzigel, Eastview
*Consolation Semifinal – L 3-0 vs. Cody Anderson, White Bear Lake Area
*Fifth Place – L Injury default vs. Travis Holt, Cambridge-Isanti
220 Aaron Almedina
*Consolation Quarterfinal – L 4-1 vs. David Johnson, Roseville Area

Lakeville South
195 Tommy Peterson Champion
*Semifinal – W 10-3 vs. Jake Swenson, Hastings
*Championship – W 6-4 vs. Trae Story, Roseville Area

Northfield
138 Adam Woitalla
*Consolation Quarterfinal – L 6-5 vs. Lincoln Mallinger, St. Michael-Albertville

Farmington
106 Taylor Venz
*Consolation Quarterfinal – L 3-1 vs. Trent Piepenburg, Alexandria