Prep Schedule: June 8th-9th, 2012 – State Track and Field Assignments 08 Jun 12

2012 State Track and Field (June 8 & June 9, Hamline University, St. Paul, Minnesota)


Class A Boy’s Track and Field

300 Meter Hurdles

-          Jordan – Cody Pelowski

Shot Put

-          LeSueur Henderson – Dustin Gill

Discus

-          LeSueur Henderson – Adam Schultz

Triple Jump

-          Tri City United – Jesse Beulke

Class AA Boy’s Track and Field

4×800 Meter Relay

-          Section 1

  • Chaska

-          Section 2

  • Chanhassen, Prior Lake

1600 Meter Run

-          Chanhassen – Alec Olson

4×100 Meter Relay

-          Chanhassen

300 Meter Hurdles

-          Shakopee – Connor Neal

800 Meter Run

-          Prior Lake – Stephen Bruha

4×400 Meter Relay

-          Prior Lake

3200 Meter Run

-          Chaska – Joey Duerr

High Jump

-          Chanhassen – Jensen Kevin

Long Jump

-          Chanhassen – Edmunds Maverick

Shot Put

-          Shakopee – Alex Denis

-          Prior Lake – Nick Brant

Discus

-          Prior Lake – Nick Brant

Girl’s Class A Track and Field

100 Meter Dash

-          Le Sueur Henderson – McKayla Stowell

4×100 Meter Relay

-          Belle Plaine/Holy Family Academy

400 Meter Dash

-          Belle Plaine – Jenna Gatz

200 Meter Dash

-          Le Sueur Henderson – McKayla Stowell

3200 Meter Run

-          Belle Plaine – Janessa Meuleners

High Jump

-          Belle Plaine – Clair Stier

Girls Class AA Track and Field

4×800 Meter Relay

-          Prior Lake (Section 2)

100 Meter Dash

-          Chanhassen – McKenna Krause

1600 Meter Run

-          Chanhassen – Grace Loeslie

-          Prior Lake – Taylor Scholl

-          Shakopee – Maria Hauger

4×100 Meter Relay

-          Chanhassen

400 Meter Dash

-          Prior Lake – Madison Lesmeister

300 Meter Hurdles

-          Chanhassen – Jilian Entiger

800 Meter Run

-          Shakopee – Winona Rachel

-          Prior Lake – Taylor Scholl

4×400 Meter Relay

-          Chaska, Prior Lake

3200 Meter Run

-          Shakopee – Maria Hauger

-          Chanhassen – Grace Loeslie

Pole Vault

-          Chanhassen – London Stelton

High Jump

-          Prior Lake – Alex Collins

Shot Put

-          Shakopee – Jasmine Mercado

Discus

-          Prior Lake – Kasie Vollmer