Local Sports Weekend Results 30 Dec 13

- Friday -

Basketball

Boys

Prior Lake 72, St. Francis 59 – Granite City Classic

Minnetonka 100, Lakeville South 78 – Roseville Rotary Tournament

Burnsville 77, Farmington 74 – Hastings Tournamet

St. Paul Johnson 69, Chanhassen 49 – Augsburg Tournament

Chaska 71, Waconia 58 - Eden Prairie OSR Physical Therapy Tournament

Kasson-Mantorville 61, Jordan 57 

Lakeville North 83, White Bear Lake 58 - Lakeville North Tournament

Girls

Chanhassen 67, Spring Lake Park 33 - Roseville Tournament

Andover 66, Lakeville South 58 - Roseville Tournament

Forest Lake 63, Prior Lake 49 - Hopkins Tournament

Chaska 60, Eden Prairie 50 - Eden Prairie Tournament

Jordan 61, Moose Lake-Willow River 28 - Jordan Tournament

Maranatha Christian 102, Belle Plaine 32 - Norwood-Young America Tournament

Hutchinson 62, Norwood-Young America 47 - Norwood-Young America Tournament

Hayfield 67, Tri-City United 32 - St. Clair Tournament

Park Center 73, Lakeville North 63 - St. Olaf Holiday Hoops Classic

Northfield 64, St. Paul Highland Park 36 - St. Olaf Holiday Hoops Classic

Hockey

Boys

New Prague 2, Hastings 1 - South St. Paul Tournament

Duluth East 4, Prior Lake 1 - Schwan Cup – Gold

Lakeville South 6, Hopkins 2 - Schwan Cup – Silver

Chanhassen 7, Austin 1 - Schwan Cup – Bronze

Edina 4, Burnsville 3 - Schwan Cup – Gold

Bismarck (ND) 4, Shakopee 1 - Stadstad Tournament

Blaine 4, Lakeville North 3 - Benilde-St. Margaret’s Tournament

Northfield 7, St. Paul Johnson 1 - Greenway Invitational

Litchfield/Dassel-Cokato 6, St. Peter/L-H/TCU 3 

Girls

New Prague 6, Mankato West - Austin Holiday Tournament

Lakeville South 4, Grand Rapids/Greenway 2 - Edina Tournament

Shakopee 2, Rosemount 0 - Farmington Tournament

- Saturday -

Basketball

Boys

Prior Lake 73, Rocori 44 - Granite City Classic

Lakeville South 97, Woodbury 86 - Rochester Rotary Tournament

Glencoe-Silver Lake 79, Belle Plaine 72 

St. Cloud Cathedral 65, Northfield 64 - St. Cloud Cathedral Tournament

Chanhassen 64, Minneapolis North 59 - Augsburg Tournament

Eden Prairie 78, Chaska 56 - Eden Prairie OSR Physical Therapy Tournament

Lakeville North 84, Shakopee 81 - Lakeville North Tournament

Girls

Norwood-Young America 71, Belle Plaine 42 - Norwood-Young America Tournament

Osseo 60, Prior Lake 59 - Hopkins Tournament

Chaska 59, Centennial 53 - Eden Prairie Tournament

Lakeville South 68, Spring Lake Park 34 - Roseville Tournament

Burnsville 56, St. Anthony Village 48 - Roseville Tournament

Rogers 74, Jordan 70 - Jordan Tournament

Andover 55, Chanhassen 42 - Roseville Tournament

United South Central 62, Tri-City United 53 - St. Clair Tournament

Eagan 64, Northfield 55 - St. Olaf Holiday Hoops Classic

Hockey

Boys

New Prague 5, North St. Paul 3 - South St. Paul Tournament

St. Thomas Academy 6, Prior Lake 3 - Schwan Cup – Gold

Andover 9, Lakeville South 1 - Schwan Cup – Silver

Orono 3, Chanhassen 0 - Schwan Cup – Bronze

Fargo Davies (ND) 6, Shakopee 3 - Stadstad Tournament

Northfield 8, Greenway/Nash-Kee 2 - Greenway Invitational

Girls

New Prague 4, Austin 1 - Austin Holiday Tournament

Lakeville South 1, Edina 0 - Edina Tournament

Shakopee 6, Rochester Century 1 - Farmington Tournament

Minnetonka 4, Chaska/Chanhassen 0 - Eden Prairie Tournament

Wrestling

Rumble on the Red December 27-28

Place          Team                         Overall Points

1.          Apple Valley                     343.0

3.          Scott West                      160.5

9.          Lakeville North                  101.0

31.        Chaska-Chanhassen         59.5

58.        Burnsville                         23.5