Local Sports Weekend Results 20 Jan 14

– Basketball - 

Boys

Friday

Shakopee 61, New Prague 58

Lakeville South 86, Eagan 72

Lakeville North 97, Rosemount 93 F/3OT

Belle Plaine 72, Le Sueur-Henderson 69

Red Wing 62, Northfield 61

Chanhassen 71, Chaska 68

Girls

Friday

New Prague 51, Shakopee 47

Tri City United 68, Sibley East 47

Jordan 73, Le Sueur-Henderson 30

Lakeville North 58, Rosemount 38

Burnsville 62, Prior Lake 56

Lakeville South 63, Eagan 44

Norwood-Young America 72, Belle Plaine 54

Red Wing 47, Northfield 39

Chaska 64, Chanhassen 52

Saturday

Shakopee 61, Owatonna 57

- Hockey -

Boys 

Friday 

Chaska 7, Red Wing 1

Saturday

St. Peter/Le Sueur-Henderson/Tri City United 7, Windom Area 2

Mankato West 8, Northfield 2

Lakeville South 7, Rosemount 5

Apple Valley 5, Prior Lake 2

Lakeville North 5, Burnsville 4

Girls

Friday

Wilmar 3, St. Peter/Le Sueur-Henderson/Tri City United 2

Farmington 4, Shakopee 2

Saturday

New Prague 2, Proctor-Hermantown 1

Apple Valley 3, Prior Lake 1

Burnsville 3, Lakeville North 2

Shakopee 4, Northfield 3

Lakeville South 10, Rosemount 0

Chaska/Chanhassen 5, Hill-Murray 3

- Wrestling -

Friday

Scott West 40, Watertown Mayer/Mayer Lutheran 25

New London-Spicer Wildcat Invitational

1. Bertha-Hewitt/Verndale 216.0
2. New London-Spicer 188.5
3. Saint Cloud Apollo 131.0
4. Lakeville South 129.0
5. Eden Valley-Watkins 103.0
6. Albany 94.5
7. Belgrade-Brooten-Elrosa 92.5
8. Minnetonka 83.0

Saturday

Tartan Tournament - Championship

New Prague 38, Tartan 27

MAD Wrestling Classic

1. Kenyon-Wanamingo 265.5
2. Tri-City United 202.5
3. Trinity at River Ridge 113.0
4. Orono 95.0
5. East Ridge 91.5
6. Cretin-Derham Hall 88.0
7. Mahtomedi 76.0
8. Minnehaha Academy/DeLaSalle 59.0
9. Saint Thomas Academy 54.0

 LCWM AREA Invitational

1. Lake Crystal-Wellcome Memorial Area 225.0
2. Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 181.0
3. Austin/Austin Pacelli 121.0
4. Pine Island 116.0
5. Litchfield 115.5
6. LeSueur-Henderson 85.5
7. Benilde-Saint Margaret’s 76.5
8. Madelia/Truman/Martin Luther 70.0
9. Blooming Prairie 62.0
10. Redwood Valley/Cedar Mountain 48.0

Hutchinson Tigers Invitational

1. Prior Lake 235.0
2. Atwater-Cosmos-Grove City 203.0
3. Jackson County Central 166.5
4. Willmar 151.0
5. Hutchinson 150.0
t6. Watertown-Mayer/Mayer Lutheran 110.5
t6. New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 110.5

Elk River Invite

1. Elk River 187.0
2. Eagan 147.5
3. Chanhassen 142.5
4. Royalton/Upsala 133.5
5. Brainerd/Pillager 131.0
6. Northfield 99.5
7. Osseo 88.5
8. Zimmerman 73.5
9. Saint Paul Harding 39.0
10. Robbinsdale Cooper 14.0

Eastview Lightning Invite

1. Shakopee 191.0
2. Scott West 176.5
3. Eastview 146.0
4. Rosemount 144.5
5. Coon Rapids 134.5
6. Amery 118.0
7. Park 115.0
8. Farmington 85.5
9. Wayzata 82.5
10. Winona 64.0
11. Faribault 49.0
12. Minneapolis South 10.0